O rasie

Kot brytyjski to rasa, której prawdopodobnie początki wywodzą od kotów sprowadzonych na Wyspy Brytyjskie przez legiony rzymskie, które wykorzystywały je do walki ze szczurami. Jednakże teorii tej nie udało się udowodnić. Rasa wywodzi się od kotów domowych zamieszkujących Wielką Brytanię, ktorej istnienie zostało zagrożone na skutek II wojny światowej. Po wojnie hodowcy dzieki ciężkiej pracy, przy pomocy krzyzowania z persem niebieskim, wzmocnili populację i poprawili cechy rasy.

To jedna z największych ras. Ich sierść jest gęsta i miękka. Wzorzec rasy dopuszcza różne umaszczenie , około 150 form barwnych, od jednokolorowych (np. niebieski, czarny, rudy, kremowy, czekoladowy, liliowy i biały) po dwubarwne, a także (tylko u kotek) trójbarwne.

Koty te osiągają wagę od 4 do nawet 9 kg w przypadku kocurów. Charakteryzuje się dużą głową, szeroką klatką, krótkimi masywnymi łapami i krepą sylwetką, przez co kot sprawia wrażenie grubego. Na krótkiej szyi duża głowa z wyraźnymi policzkami i zaznaczoną brodą. Uszy szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach. Oczy duże, pomarańczowe, niebieskie, złociste, zielone lub turkusowe.

Brytyjczyk jest łagodny, zrównoważony, spokojny i inteligentny. Towarzyski i zaskakująco cichy. Bez problemu akceptuje przebywające razem z nim w domu zwierzęta oraz dzieci. Bardzo przywiązuje się do właściciela. Potrafi podążać za nim przez cały dzień, cierpliwie czekając, aż zostanie mu udzielona uwaga. Najlepiej się czuje w ciszy i spokoju, wylegując się w promieniach słonecznych. Dość szybko aklimatyzuje się w nowym otoczeniu i jest mało absorbującym kotem. Przyjęty do domu szybko znajduje najwłaściwsze dla siebie miejsce oraz głębokim uczuciem obdarza swoich opiekunów. Nie zapomina przy tym oczywiście pobawić się z dziećmi czy np psem.

 

 

 

 

 

 

 

Facebook
Do góry